24/7 İletişim +905437872917
Küplü Hamam

Küplü Hamam Tanıtımı

İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Küplü Hamam, 1427 yılında inşa edilmiş. Kim tarafından yaptırıldığı bilinmeyen hamam ismini, antik mermer bir küpten alıyor. XIX. yüzyıla kadar hamamda bulunan bu mermer küp, o dönemlerde yurtdışına kaçırılmış ve şimdilerde Paris Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Küplü Hamam Tanıtımı

Kesme ve moloz taş ile tuğladan yapılmış olan Küplü Hamam, maalesef dönemsel olarak gerçekleştirilen onarım ve ekler sebebi ile orijinalliğinden tamamı ile uzaklaşmış.

Klasik Osmanlı hamam mimarisinin örneklerini taşıyan Küplü Hamam, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşuyor. Soyunmalık kısmı da bulunan hamamın bu bölümü, yakın tarihlerde yapılan ilaveler ve duvarlara yerleştirilen resimler nedeniyle biraz daha farklı bir durumda şimdilerde.

Eğer yolunuz Bergama’ya düşerse, küpünü Paris’e kaptırmış olmasına rağmen hala daha Küplü olarak anılan bu hamamı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *