24/7 İletişim +905437872917
ankara kurtuluş savaşı müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi Tanıtımı

Ankara’daki Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin binası ilk olarak 1915’te I. TBMM binası olmak üzere inşa edilmiştir. Bina iki katlı yapılmıştır ve yapımı sırasında Andezit taşı kullanılmıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Tanıtımı

I. TBMM binası 1920 yılında tamamlanmış ve 1924 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Daha sonraki yıllarda Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi olarak kullanılmış, 1957 yılında ise müze olması kararlaştırılmış olup, 1961 yılında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi adıyla hizmete girmiştir.

1981 yılından bu yana ise Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılıyor. Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde dönemin kullanılan eşyaları, Atatürk İlke ve İnkılâplarının anlatıldığı odalar, belli dönemlere ait belgeler, meclis toplantı odası bulunmaktadır. Ankara-Ulus’ta bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi, yıllara meydan okuyan mimarisi ve içerisindeki önemli koleksiyonlarıyla sizleri bekliyor.

Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin ardından Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’ni de ziyaret etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *