24/7 İletişim +905437872917
mardin-latifiye-camii

Latifiye Camii Tanıtımı

Artukoğulları döneminin izlerini taşıyan Latifiye Camii‘nin esas adı Abdullatif Camii‘dir. Halk arasında Latifiye ismiyle anılmaktadır.

Latifiye Camii Tanıtımı

Mardin‘in mistik havasını yoğunlaştıran yapılar arasındaki Latifiye Camii,1314 yılı ile tarihlendirilmekte olup, Abdullatif Bin Abdullah tarafından yaptırılmıştır. Caminin minaresi ilk olarak Mısır Valisi Muhammed Ziya Tayyar Paşa tarafından yapılmış olup, günümüzdeki minaresi ise 1845 yılında Musul Valisi Gürcü Mehmed Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Latifiye Camii, Mardin‘deki Cumhuriyet alanının güney kısmında yer almakta.

Yapının özellikle giriş kapılarındaki Selçuklu ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden olup, görülmeye değer niteliktedir.

Şehrin en güzel, en cezbedici noktalarını keşfederken sadece bir iki saatinizi Latifiye Camii‘ne ayırmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *