24/7 İletişim +905437872917
Mersin Kızkalesi

Mersin Kızkalesi

Mersin Kızkalesi Nerede ?

Kızkalesi’nde adım atılan her yer tarihi dokuya sahiptir. Bugün, Kızkalesi’ndeki ören yerlerinde kalelere, kiliselere, sarnıçlara, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlanılmaktadır. Kıyıdaki kalenin 500 metre açığındaki küçük bir adacık üzerine kurulu kaleye, Kızkalesi denilmektedir. Son yıllarda restore edilen Kızkalesi, sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metredir.

Kızkalesi’nde eski dönemlerden kalma 4-5 tane kilise bulunmaktadır. Su kuyuları ve sarnıçların yanında, Lemas çayından su kemerleri ile getirilen sular, Kızkalesi’nin su ihtiyacını karşılamaktadır. Büyük kiliseye giden taş döşeli Kutsal Yol’da, yol boyunca dizilmiş irili ufaklı lahitler görenleri hayrete düşürmektedir.

Kızkalesi’nin 10 km kuzeyinde yer alan vadinin yükselen kayalık yamacına oyulmuş ve Adamkayalar adı verilen insan kabartmaları bulunmaktadır. Dönemin yönetici ve soylularını simgeleyen kabartmalardaki figürlerde, kimi elinde üzüm salkımı, kimi kanepeye uzanmış haldedir. Roma döneminden kalma toplam 13 tablodan oluşan Adamkayalar, Şeytanderesi’ne hakim bir yerdedir. Kızkalesi, Mersin’in en popüler tatil merkezidir. Adını aldığı kale, deniz içerisinde olup karadan 200mt. uzaklıktadır.Deniz kalesi dışında bir de deniz kalesi ile aynı paralel de karakalesi yer almaktadır. Kızkalesi ile ilgili bir çok hikaye olmakla birlikte koyun stratejik konumu nedeniyle saldırılara karşı önlem amacıyla denizkalesinin yapıldığı bu kalenin saldırıya karşı ilk savunma noktası olması ve ardından kara kalesininde savunma için desteği amaçlanmıştır.

Mersin Kızkalesi ‘nde Ne Yenir Ne İçilir ?

Bir çok leziz tat var ama en çok tercih edilenleri tantuni dürüm ve yengeç yemeğidir. Yöre turizm yönünden gelişmiş olduğundan bir çok otel ve pansiyon restaurant olarak da hizmet vermektedir.

Bu Bölgede Gezilecek Yerler

Mezarlık Kilisesi, Kaya Mezarı, Bazilika ve Şehrin Merkezindeki Katedral’ide mutlaka ziyaret ediniz. Ayrıca mükemmel denizin ve kumsalın hem gündüz, hem de akşam keyfini çıkarmak mümkün. Deniz derinliği pek olmadığı için boylu boyunca uzanan kumsalında çocuklu ailelerin de rahatlıkla gidip gezebileceği bir ortam söz konusudur.

Mersin Kızkalesi Otelleri Ve Konaklama Yerleri

Rain Hotel : 33790 / Mersin

Yaka Hotel : Yaka Hotel cd. / Mersin

Seymen Otel : Mavideniz mh Sahilyolu cd n.16 / Mersin

Paşa Motel : Mavideniz Mh. 1. Plaj Yolu No: 8 / Mersin

Etap Otel : Mavideniz Mh. 2. Plaj Yolu No: 5 / Mersin

Almir Otel : Akdeniz Mh. Ahmet Erol Cad. No: 11 / Mersin

Mersin Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir ?

Adres: Kızkalesi / Erdemli / Mersin

Nasıl Gidilir ?: Özellikle yaz aylarında büyük bir canlılığın yaşandığı kızkalesi’ne , ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır. Kasabada taşıma kooperatifi olduğu için ulaşım problemi yoktur.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *