24/7 İletişim +905437872917
Muğla Akyaka

Muğla Akyaka

Muğla Akyaka ?

Eski zamanlardan bu yana üzerinde yerleşim alanı bulunan Akyaka, Türkiye’nin Muğla ilçesinde yer alır. Bu şirin belde, yakın zamana kadar bir balıkçı köyüydü. Otuz-kırk sene evvel turizm faaliyetlerine başlanılan Akyaka, şimdilerde de gürültüden uzak haliyle hem yaz hem de kış aylarında insana huzur vermektedir. Bu tatil yerinin en önemli özelliklerinden bir tanesiyse o hafif rüzgarının yazın bile eksik olmamasıdır. Bu özelliği nedeniyle denizi biraz dalgalı olsa da havası bodrum gibi bunaltıcı değildir. Nail Çakırhan’a 1983 yılında dünyanın en saygın mimarlık ödüllerinden Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandıran Nail Çakırhan Evi de Akyaka’da bulunuyor.

Akyaka’ya kışın da huzur bulmak için gidilse de, bu belde asıl olarak yaz tatilinizi yapabileceğiniz henüz betonlaşmamış olan muhteşem bir yerdir. Muğla merkeze 30 dk. , Marmaris’e 45 dk. olan bu yerde, ister çadırınızda konaklayabilir, isterseniz de plaja yakın otelde yahut kiralayacağınız evde kalabilirsiniz. Plaja giriş 10 liradır. Ancak bu sizi korkutmasın, zira Akyaka insanlar tarafından istila edilen bir yer değildir.

Akyaka’ya giderseniz yapmadan asla geri dönmeyin diyeceğim şey, Azmak Nehri’nde bir tekne turudur. Yeşil ile mavinin iç içe olduğu Azmak’ta, doğanın o eşsiz tadına varabileceğiniz anlar yaşayabilirsiniz.

Her anında ayrı bir huzur bulacağınız bu tekne gezisinde, tur rehberine aldırmadan nehirde yüzmenizi tavsiye ederim. Nehrin berrak, temiz suyu bir o kadar da serin olmasına rağmen suya daldıktan birkç saniye sonra size eşsiz bir keyif veriyor. Yemek için, Azmak Nehri kıyısındaki veya Akyaka merkezdeki mekanlar tercih edilebilir. Sizlere tavsiyem Azmak Nehri kıyısındaki mekanlardan birinde kahvaltınızı edin. O eşsiz manzaranın yanında güzel bir kahvaltı insana, “buraya iyi ki gelmişim” dedirtiyor.

Muğla Akyaka’ya Nasıl Gidilir ? 

Nasıl Gidilir? Otobüs İle: Muğla otogardan her yarım saatte bir buraya otobüs kalkmakta.Otobüse Muğla Üniversitesi’nin olduğu yerin karşı caddesinden binmek de mümkün. Ayrıca Marmaris başta olmak üzere Muğla’nın birçok ilçesinden buraya otobüsler var.

Aracınız ile gidiyorsanız Muğla Üniversitesi’nden, Muğla merkeze ters istikamette yaklaşık 20-30 dk yol aldıktan sonra, tabelalardan Akyaka’yı gördüğünüzde sağa dönmeniz ve yokuş yolu inmeniz yeterli.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *