24/7 İletişim +905437872917
Muğla Fethiye Gezilecek Yerler

Muğla Fethiye Gezilecek Yerler

Muğla Fethiye Gezilecek Yerler

Akdeniz’in güneybatısında yer alan Fethiye, Muğla’ya bağlı ilçelerden birisidir. Doğası ve tarihi dokusu ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Fethiye, Akdeniz ve Ege bölgesini ayıran çizgide yer almaktadır. İlçenin eski ismi “Telmessos” tur. Daha sonra Meğri ismini almış ve 1913 tarihinde uçağı Fethiye’yeye düşerek şehit olan Fethi Bey’in anısına ilçenin adı Fethiye konulmuştur. İlçenin birçok güzel beldesi vardır; Çamköy, Karadere, Ölüdeniz, Kadıköy görülmesi gereken yerler arasındadır.

Fethiye’de Hava

İlçe tipik Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Sıcaklık yaz mevsimi boyunca otuz derece civarında seyreder. Kış mevsimlerinde ise ortalama on derecedir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı bir şekilde geçer.

Fethiye’ye Ne Zaman Gidilmeli ?

Sıcaklıkların artmasıyla Fethiye’de sezon hareketlenmeye başlar. Özellikle mayıs ve eylül ayları arasında hareketlilik doruk noktasına ulaşır. Hareketlilik ve gece hayatından keyif alan birisiyseniz Haziran ve temuz aylarında gitmenizi öneriyoruz. Bu aylarıda yerli ve yabancı turistler adeta beldeye akın akın yağar.

Fethiye’de Nerede Kalınır ?

Fethiye ilçesinde her kesim ve bütçeye hitap edecek konaklama yerleri mevcut. Otel, kamping yerleri, moteller ve apart oteller gibi birçok farklı seçenek mevcut. Dilerseniz beldenin yerli halkından evlerini pansiyona çevirenler de mevcut, oda kiralayabilirsiniz.

Fethiye’de Ne Yenilir ?

Gerek yöresel gerekse dünya mutfağından birçok farklı lezzet bulabilmeniz mümkün. Tercihinizi yöresel lezzetlerden yana kullanmak isterseniz sizleri bir çok farklı restoran bekliyor olacaktır. Özellikle sahil kesimlerinde yer alan restoranlarda keyifli bir şekilde yemek yiyebilirsiniz. Bunların yanı sıra restoranlarda daha çok Muğla mutfağının izlerine rastlayacaksınız. Muğla mutfağında zeytinyağı ile sebze yemekleri ön planda yer alır.Birçok çeşit bitki örtüsünü üzerinde barındırmasından dolayı, sebze yemeklerine ağırlık verilmiş. Ege yemek tarzının izlerinide üzerinde barındırıyor. Fethiye’nin kesiminin önemli bir kısmını oluşturan yörük kesiminin en önemli beslenme öğeleri et ve süttür. Fethiye’ye gitmişken yöresel ekşili biberi yemeden dönmemelisiniz. Ayrıca gelingülü salatası, çıtırmak, sirken otlaşı ve ballı kabak tatmaya değer lezzetler arasında yer alıyor.

Fethiye’de Ne Yapılır ?

Fethiye denilince aklımıza ilk olarak Ölüdeniz gelir. Her zaman dingin ve sakin olmasından dolayı Ölüdeniz adı verilmiştir. Bölge halkı denize Tanrının Dünya’ya bağışladığı cennet der. Yaklaşık üç kilometre uzunluğundaki plajında denizin ve güneşin tadını çıkarabilir denizin dingin sularından suyun tadına doyasıya varabilirsiniz. Fethiye’nin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biride Gemiler koyudur.

Fethiye’deki bir diğer doğa harikasıda Saklıkent’tir. Akdağ’da kayaların içerisinde yer alan Saklıkent uzun bir kanyondur. Görülmeye değer nitelikte olan doğa yapıtında yürüyüşler düzenleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Saklıkent’e yakın mesafede bulunan Kelebekler Vadisi ’ne gidebilir, kaplan cinsindeki kelebeklere merhaba diyebilirsiniz.

En çok yapılan aktivitelerden biriside Yamaç paraşütüdür. Dört farklı yerde oluşturulan kalkış pistlerinin birisi ile gökyüzüne uçabilir, fethiyeyi yukarıdan seyredebilirsiniz. Sadece Türkiye’den değil Dünyanın birçok farklı yerinden profesyonel yamaç paraşütü sporcularının akınına uğrar. Dilerseniz safari yapabilir, denizin derinliklerini keşfetmek için dalabilir veya binicilik aktivitelerine katılabilirsiniz. Fethiye’nin çarşı ve pazarlarında gezebilir, yöresel birçok ürün alabilirsiniz. Pazarlarda alışveriş etmek size birçok farklı seçenekte ürün yelpazesi sunacaktır.

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Kayaköy : Milattan öncelere dayanan, taştan inşaa edilmiş bir şehir. İlçenin en çok gezilen bölgelerinde biridir. Yakın tarihte kapsamlı bir restorasyon söz konusu. Ancak şimdi kimsenin yaşamadığı ve hayalet şehir olarak anılan bu yapıtı mutlaka gezmelisiniz.

Antik Kentler : Fethiye’nin yüzlerce yıllık bir tarihi var. Birçok farklı medeniyetlerin kalıntılarının bulunabileceği ilçede kesinlike görmeniz gereken antik şehirler arasında Letoon Antik Kenti, Patara Antik Kenti, Telmessos Antik Kenti var. Tarihseverseniz ve biraz da arkeolojiyle ilgileniyorsanız dünyaca ünlü bu kalıntıları gezmeden dönmemelisiniz.

Saklıkent : İlçenin sembollerinden biri olan Saklıkent Kanyonu her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Yaklaşık on sekiz kilometrelik uzunluğuyla Eşen Çayı bölüyor. Doğa harikasında yürüyüş ve doğa turları yapabileceğiniz gibi, kanyonun sonunda yer alan restoranlarda da mola verip soğuk bir şeyler içebilirsiniz.

Plajlar: İlçenin muhteşem doğa güzellikleri var, dünyaca ünlü plajlardan biri olan Ölüdeniz Plajı eşsiz ve dingin güzelleri ile siz değerli konuklarını bekliyor. Tatil beldesinde plaj denince akla ilk gelen yer şüphesiz ki Çalış Plajı. Plaj bembeyaz kumları, masmavi ve berrak bir denizi görenlerin gönlünde taht kuruyor.

12 Adalar : İlçeden kalkan günlük tur tekneleri ile keşfedebileceğiniz Fethiye On İki Adalar, tatil sırasında görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden biridir. Masmavi bir deniz ve muaazam güzellikteki koylar kesinlikle görülmeye değer.

Muğla Fethiye ’ye Nasıl Gidilir ?

İstanbul’a 800 kilometre, Ankara’ya 630 kilometre, İzmir’e 360 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Otobüs ile Ulaşım; Birçok şehirden Fethiye’ye direk olarak otobüs seferleri bulunmaktadır. Fethiye’ye gittikten sonra Ölüdeniz ile Fethiye arasında aktif birçok minibüs bulabilirsiniz.

Havayolu İle Ulaşım; Muğla Damalan Havaalanı beldeye 55 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Ankara’dan Ulaşım; Ankara’dan ulaşmak isterseniz; Afyon-Denizli-Muğla karayolları üzerinden ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz yaklaşık on iki saat sürecektir.

İstanbul’dan Ulaşım; Fethiye’ye İstanbul’dan ulaşmak isterseniz; Yalova-Bursa-Susurluk-Nazilli-Muğla karayolları üzerinden ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz yaklaşık on üç saat sürecektir.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *