24/7 İletişim +905437872917
Muğla Fethiye Kelebekler Vadisi

Muğla Fethiye Kelebekler Vadisi

Muğla Fethiye Kelebekler Vadisi Nerede ? 

Fethiye Kelebekler Vadisi sahip olduğu endemik türleri nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağ dan biridir. Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi 8 Şubat 1995 ‘de birinci derecede doğal Sit alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Eğer böyle bir karar alınmasaydı bu gün böyle bir doğa güzelliğimiz olmayacaktı. 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadi ismini, barındırdığı 70 ‘den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen küçük bir şelale ile Vadi’nin ortasından geçerek bir dere ile Akdeniz’e ulaşır. Fethiye Kelebekler Vadisine nasıl gidilir, fiyatlar nelerdir bir göz atalım.

Kelebekler Vadisi’nin Tarihçesi:

Kelebek Vadisi’nin geçmişi MÖ IV. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Likya’nın “Perdicia” isimli yerleşim yerinin bazı kalıntıları Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üstünde yer alır Ve buradaki köy “Faralya” ismiyle anılmaktadır. Köyün günümüzdeki adıysa Uzunyurt’dur. Bizans ve Yunan uygarlığından Osmanlı’nın son zamanlarına kadar sürdürülen, yamaçların teraslanmasıyla oluşturulan bahçecilik kültürü bugüne kadar gelmiştir.

Muğla Fethiye Kelebekler Vadisinde Konaklama Ve Oteller

Kelebekler Vadisinde Konaklama: Doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi yerlerden biri olarak gösterilen Kelebekler Vadisi’nde, her yıl 1 Mart ila 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak maalesef mümkün değildir. Doğan güzelliğin korunması amacı ile su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır ve kelebekler Vadisi’ne günde 3 kere elektrik verilmektedir. Sıcak su güneş panelleri aracılığıyla sağlanmaktadır.

Fethiye Kelebekler Vadisine Yakın Oteller:

Onur Motel: Faralya Koyu, Hisar Mahallesi Faralya, Turkey /

Montenegro Motel: Faralya koyu, Hisar Mahallesi Faralya, Turkey /

Veya kelebekler vadisi Ölüdenize çok yakın olduğu için Konaklama için Ölüdenize yakın otelleri de tercih edebilirsiniz.

Muğla Fethiye Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir ?

Kelebekler Vadisi’ne, Fethiye üzerinden Ölüdeniz’e gelerek ulaşılır. Tekne veya Araç ile ulaşılabilir ama Arabayla bir yere kadar gidebilirsiniz daha sonra yaya olarak devam etmeniz gerekmektedir.

Tekne veya Turla Gitmek İçin: Fethiye Ölüdeniz’den tekne ile gidebilirsiniz eğer tekneniz yok ise bir çok Tur şirketi bu yerlere her gün tekne turları düzenlemektedir.

Fethiye Kelebek Vadisi Tur Fiyatları Ortalama: 30 ila 60TL. Arasındadır.

Araç ile Gitmek için: Fethiye merkezden gitmek isteyenler için ilk olarak Hisarönü’ne daha sonra ise Ölüdenize gitmeleri gerekmektedir, oradan da faralya köyüne gitmeniz lazımdır.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *