24/7 İletişim +905437872917
Muğla İztuzu Plajı

Muğla İztuzu Plajı

Muğla İztuzu Plajı Nerede ?

Altın sarısı rengindeki kumuyla İztuzu Plajı’nın, bir tarafında tatlı su diğer tarafında tuzlu su bulunması nedeniyle Dünya’daki eşsiz plajlar arasındadır. Plaj 5.400 metre uzunluğundadır ve bu doğa harikası plajda insanlar ile caretta carettalar barış içinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Tatilciler İztuzu Plajını gündüzleri serinlemek için kullanırken geceleri ise deniz kaplumbağaları nesillerini devam ettirmek için yumurtalarını bırakmak için kullanmaktadırlar. İztuzu Plajı derin olmayan bir yapıya sahiptir, onlarca metre açığa gitseniz bile boyunuzu aşmamaktadır bu nedenle çocuklarınızla ve yüzme bilmeyen yakınlarınızla keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Deniz kaplumbağalarının evi İztuzu Plajı; Ülkemizde doğal haliyle kalmış nadir plajlardan olan İztuzu’na her yıl binlerce yetişkin deniz kaplumbağası gelerek yumurtlamaktadırlar. Bölge halkı tarafından yıllardır korunan Plaj Dünya üzerinde nadir doğal kalmış sayılı plajlar arasında yer almaktadır. Caretta Carettalar sadece temiz ve doğal kalmış plajlara yumurtalarını bırakmaktadırlar. Deniz kaplumbağları’nın bu özelliklerinden İztuzu Plajı’nın temiz ve doğal olduğunun anlayabiliriz. İztuzu’na deniz kaplumbağalarının yumurta bırakmaları; Plajın önemini belirtiyor. İztuzu Plajı’nın tekneyle gidilen tarafndaki suyu tatlı sudur.Plajda tuzlu suda yüzmek istemeyenler rahatlıkla göl suyunda gidebilirler. Araç ile gidilebilecek yerlerde ise tatlı su göleti yer almaktadır ancak burada yüzmek yasaktır. Çünkü gölde hafif düzeyde bataklık gözlemlenmektedir, ancak manzara için şüphesiz ki eşsiz bir yerdir. Kumsalın çevresini tamamiyle saran deniz suyunun tuz oranı biraz fazladır ancak yüzerken rahatsızlık vermez.

Sahil, tabiatı koruma alanı ilan edilmiştir. Deniz kaplumbağaların yumurtalarını bıraktıkları yerdir. Sahie tekne ve minibüslerle ulaşım sağlanamaktadır. Öncedende belirttiğimiz gibi bir tarafı tuzlu bir tarafı tatlı su olan bu kumsalın dünyada örneklerini bulmak çok zor. Masmavi şeffaf bir denize ve alrın sarısı incecik kumlara sahiptir. İztuzu’nda Aileniz ve sevdiklerinizle keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Muğla İztuzu’nda Nerede Kalınır ?

İztuzu Plaj’ında otel, pansiyon ve motel gibi konaklama tesisleri bulunmamakta, en yakın konaklama tesisleri on iki kilometre uzaklıktaki Dalyan bölgesindedir.

Dalyan Resort&Spa

Nerede: Buruncu Mevkii Dalyan Koyu Ortaca, 48840 Dalyan, Türkiye

Ortalama Fiyat: 250 TL

Hotel Happy Caretta

Nerede: Maras Cad Kaunos Sok No 28 Dalyan, 48840 Dalyan, Türkiye

Ortalama Fiyat: 170 TL

Midas Pension

Nerede: Maras Mahallesi Kaunos Sokak No:32 Dalyan, 48840 Dalyan

Ortalama Fiyat: 130 TL

Kano Hotel

Nerede: Maras Mh. Maras Cd. No:70, 48840 Dalyan, Türkiye

Ortalama Fiyat: 120 TL

Muğla İztuzu Plajı’na Nasıl Gidilir ?

Tatilcilerin uğrak noktalarından olan İztuzu Plajı’na iki şekilde gidebilirsiniz. İlk seçeneğiniz, Dalyandaki rıhtımdan hareket eden kooperatife ait dolmuş tekneleri. Dolmuş Tekneler, konuklarını İztuzu Plajı’na taşıyor. Sazlıklar arasında yer alan kanallardan yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor, ama sıkılmayacaksınız. Tam tersi, “keşke biraz daha uzun süreseydi” diyenlerin sayısı oldukça fazla.Dalyan Belediyesi sınırları içerisinde yer alan bu plajı, on iki yıl özel şahıslar tarafından işletildikten sonra Muğla Valiliğine teslim edilidi. Dalyan halkının plajlarını geri alabilme mücadelesi hala devam ediyor.

Dolmuş Tekne ile,

Tatil cenneti Dalyan, bulunduğu konumdan dolayı plaja kıyısı bulunmayan, karadan veya gölden plaja ulaşılabilen tatilcilerin uğrak noktalarındandır. Tekne dolmuşlar sabah dokuz buçukda başlayarak dolmuş-tekne hizmeti vermektedirler. Dolmuş teknelerin belirlenmiş sefer saatleri yoktur. İsmindende anlaşılacağı üzere araçlar doldukça hareket etmektedirler. Tekneler Dalyan merkezden İztuzu plajı yönüne giderler. Dalyan kanalı üzerinde yer alan otellerde konaklıyorsanız, bölgedeki tur şirketlerine haber vererek kendinizi otelinize ait iskeleden aldırtabilirsiniz. Sizi ve diğer tatilcileri plaja bırakırlar ve otel yönetimine başvuruda bulunmanız durumunda dönüşte tekrar otelinizin iskelesine getirirler. İztuzu Plajından geri dönüş saat 13.00’ten itibaren başlar ve akşam 18.00 kadar dönüş seferleri devam etmektedir. Dikkat etmeniz gereken nokte dolmuş tekne biletleri gidiş dönüş olarak bir bilet şeklinde verilmektedir. Bu nedenle biletlerinizi saklamanız ve giderken değilde dönüşte vermeniz gerektiği için kaybetmemeniz gerekmektedir. Kaybetmeniz durumunda ikinci bir kez bilet almak zorunda kalabilirsiniz.

Minibüs ile,

İztuzu Plajı’na gitmenin ikinci yolu ise minibüsler. Dalyan PTT sinin yanından kalkan minibüslere binmeniz gerekiyor ve yolculuk yaklaşık yirmi dakika sürüyor. Sulungur Gölü’nün etrafından dolaşıp çam ormanları arasında devam eden bu yolculuk da ayrı bir keyif alacaksınız. İztuzu Plajı’ı diğer plajlara göre çok daha ucuz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *