24/7 İletişim +905437872917

Öğrencilere

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Kulübü tarafından düzenlenen “Fotoğrafın Abc”si isimli söyleşiye katılan analog fotoğrafçı Cansu Tüzan ve Eskişehir’in fotoğraf hocası olarak anılan Haadi Mousavi, öğrencilere fotoğrafçılığı anlattı.

Yunus Emre Yerleşkesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen söyleşiye Sosyal Medya Kulübü yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı. Konuşmacılar salondakilere fotoğrafçılıkla alakalı püf noktalarını ve en çok merak edilenleri anlattı.

“ANALOG MAKİNAYA VE FOTOĞRAFA SİZ MUDAHALE EDİYORSUNUZ”

Konuşmasına, Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü’nde okuduğu yıllarda kendilerinin de üniversiteye fotoğrafçılar ve konuşmacılar davet ettiğini söyleyerek başlayan analog fotoğraf sanatçısı Cansu Tüzan, ilk defa bir etkinliğe konuşmacı olarak katıldığını ifade etti. Analog fotoğrafın tarihinden bahsettikten sonra fotoğrafa olan ilgisinin nasıl ve ne zaman başladığından bahseden Tüzan, “Küçükken sürekli fotoğraf makinem olmasını isterdim. Bu yüzden her gün az da olsa para biriktirerek kendimce bir şeyler yapmaya çalıştım. Her zaman eskiyi daha çok sevmişimdir. Bu yüzden analog fotoğraf makinelerinin yeri benim için ayrıdır. Hala da çekimlerimin çoğunda analog fotoğraf makinemden yararlanırım. Onun tadı gerçekten çok başka. Dijital dünyanın geliştiği çağda analog fotoğraflar çekiyorum. Çünkü analog fotoğraf çekmek kadar keyifli bir şey yok. O fotoğraflarda yaşanmışlıklar var. İnsanlardan tepkiler alıyorum ama dijital fotoğraflarda makine size müdahale ediyor. Analog çekimlerde ise makineya ve fotoğrafa siz müdahale ediyorsunuz. Fotoğraf öznel bir şey ve kuralları kendiniz belirlemeniz lazım. Fotoğrafı kendi isteğiniz doğrultusunda çekmelisiniz” dedi.

Sosyal medya uygulaması olan Instagram’da koyulacak etiketlerle insanların daha fazla ilgisinin çekilebileceğine dikkat çeken Cansu Tüzan, Instagram kullanımının ülkeden ülkeye değiştiğini, Türkiye’de ise en çok öğle aralarında ve 18.00 ile 20.00 saatleri arasında aktif olarak kullanıldığını ifade etti.

“ESKİŞEHİR SAYESİNDE FOTOĞRAFA İLGİ DUYMAYA BAŞLADIM”

Ardından sahne alan ve çektiği Eskişehir fotoğraflarıyla gönüllerde taht kuran Haadi Mousavi, 7 yaşından bu yana resimle uğraştığını ve bunun fotoğraflarına gerek kadraj gerekse perspektif açısından yardımcı olduğunu belirtti. 2011 yılında Türkiye’ye geldiğini ve 4 yıldır fotoğraf çektiğini söyleyen Mousavi, Eskişehir’in küçük bir yer olmasına rağmen fotoğraf için uygun bir kent olduğunu aktardı. Mousavi, “Eskişehir çok küçük bir yer olsa da gerçekten bana fotoğrafı sevdiren yer oldu. Bu şehir sayesinde fotoğraf çekmeye ilgi duymaya başladım. Fotoğraf makinemi her zaman yanımda bulundururum ve her gün güzel kareler yakalamaya çalışırım. 4 yıl az bir süre olsa da çok çalışmak çok önemli. Bu noktada ben bu süre dezavantajını kolay atlattım. Fotoğraf benim hem işim hem de en büyük zevkim. Fotoğraf çekmek kolay ama sonrasında düzenlemek zor iş. Fotoğraf çekmek kadar düzenlenen programları da bilmek çok önemli” diye konuştu.

Böyle bir etkinlik düzenlediği için Sosyal Medya Kulübü üyelerine teşekkür eden Haadi Mousavi, merak edilen soruları yanıtladıktan sonra öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *