24/7 İletişim +905437872917

Şampuanınızı doğru seçin!

Herkese yakışacak saç modeli farklı olduğu gibi herkesin saç tipi de farklıdır. Saçınızın özelliğini bilmemek saç dökülmesine yol açar. Dökülmeyi önlemenin en etkili yolu doğru şampuanı seçmektir

Sabah’ın haberine göre fiziksel görüntünün en belirleyici özelliklerinden biri olan saç, aşırı döküldüğü zaman oldukça rahatsız edici bir sorundur. Saç dökülmesinin asıl nedeni genetik yatkınlık olmasına rağmen bu sorun birçok farklı sebepten dolayı da ortaya çıkabilir. Sağlıklı saçlara sahip kişilerin günde ortalama 50-100 tel arası saçı dökülürken, sağlıksız saçlara sahip olan kişilerde dökülme daha fazla görülür. Saç dökülmesini genellikle taraklarda, banyo ve elbiselerinizde fark edersiniz. Ortalama bir insanda her gün dökülen saç telleri yerine yenisi çıkar. Böylece zayıflayan saç telleri yerine daha güçlü saç telleri gelir.

BUNLAR SAÇI DÖKÜYOR

Saç dökülmesi herkes için can sıkıcı bir durumdur. Bu durum erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Yanlış şampuan seçimi, hormonel hastalıklar ve çinko-demir eksikliği saç dökülmesine yol açar. Dökülmenin nedenlerinden biri de büyük psikolojik sorunlar ve özgüven eksikliği duygusudur. Çok fazla düşünüyorsanız ve stres altındaysanız bu durum saçınızın dökülmesine sebep olabilir. Saçı her gün yıkamak da saçın doğal yağını kaybettirip dökülmesine yol açar. Saçı şekillendirmek için kullanılan jöle, sprey ve köpük saç derisini tahriş ederek kepeklenmesine sebep olur ve saç derinizi kurutarak kaşıntı yapar. Kuru saç derisinde pullanma şeklinde görülen kepeklenme de zamanla saç diplerini zayıflatarak saçı döker. Saç dökülmesini önlemek için birçok yöntem uygulanır. Saçların sağlıklı şekilde gelişmesini sağlamak için bazı vitaminleri düzenli almak gerekiyor. Saç bakım ürünlerinde kullanılan H vitamini protein, karbonhidrat ve yağların işlenmesine yardımcı olarak saçların sağlıklı uzamasını sağlar. B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliği durumda saç zayıflar ve dökülür. Aynı zamanda bu iki vitamin saçta beyaz oluşumunu da yavaşlatır. C vitamini saçların daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. D vitamini saç köklerini besler, yıpratıcı uygulamalara karşı korur. E vitamini de tıpkı C vitamini gibi sağlıklı saçlar için gerekli vitaminlerden. Doğru beslenmek ve uygun şampuanı seçmek saç dökülmesini azaltır. Şampuan seçimi sadece saçların sağlık ve bakımı ile ilgili önem taşıyormuş gibi görünse de genel olarak sağlığımızın tamamı için yaşam kalitesini artıran ya da düşüren bir etken sayılabilir.

ŞAMPUAN SEÇİMİ ÖNEMLİ

Bu yüzden saç tipimize en uygun olan şampuanı seçerek kullanmalıyız. Şampuan kullanımında en çok yapılan hata evde ortak kullanım için alınmış şampuanlardır. Her aile bireyinin saç kalitesi ve özelliği farklıdır. Yanlış şampuan kullanımı sonucunda saçlarımız yağlıysa daha yağlı kuruysa daha kuru olur. Çok kısa sürede yağlanmayan, çok fazla hasar görmemiş saçlar için en doğrusu normal saçlar için hazırlanan şampuanları kullanmaktır. Şampuanlarınızı seçerken, içeriğinde hangi maddelerin yer aldığına dikkat edin. İçerik olarak bitki özü bakımından zengin, vitamin içeren şampuanları tercih edin. Saç kremini de haftada bir kez ya da üç günde bir şeklinde kısa aralıklarla uygulamalısınız. Her banyo sonrasında saç kremi kullanmayın. Tek tip şampuanı uzun süre kullanmak saç dökülmesini hızlandırır. Bu nedenle belirli aralıklarla saç şampuanınızı değiştirin.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMENİN 10 YOLU

1- Sağlıklı ve düzenli beslenin.
2- Saçı sıkan şapka ve başlıklar saç derisindeki kan dolaşımını yavaşlatır. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmak için parmak uçlarınızla saç derinize masaj yapın.
3- Saçı aşırı sıcak, güneş ve rüzgardan koruyun.
4- Stresli bir hayat saç dökülmesinin başlıca nedenlerindendir. Bu yüzden zamanınız varsa kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşın.
5- Saçlarınıza aşırı fiziksel zorlama uygulamayın. Saçlarınızı hafifçe tarayın ve tararken saçlarınızı çekmemeye dikkat edin. Saçlarınızı örmekten ve at kuyruğu yapmaktan uzak durun. Tahta tarak kullanmayı tercih edin. Bu saçınızda oluşacak olan elektriklenmeyi de engeller.
6- Yeteri kadar uyumak saç dökülmesini önler.
7- Kırılmış olan saç uçlarını düzenli olarak kestirmek saçların daha az dökülmesini sağlar.
8- Saçlarınızı üç günde bir ve saçınıza en uygun olan şampuanı seçerek yıkayın.
9- Banyodan sonra saçınızı hemen kurutmayın. Çünkü saçlar nemliyken daha dayanıksızdır.
10- Günlük vitamin ihtiyaçlarınızı karşılayın.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR?

Saç dökülmesi, saçlardaki küçük bir incelmeyle başlayan ve tüm saçların dökülmesiyle sonuçlanan bir sorundur.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *