24/7 İletişim +905437872917
Sandıkoğlu Konağı

Sandıkoğlu Konağı Tanıtımı

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi kasabasında bulunuyor Sandıkoğlu Konağı. Birgi Çakırağa Konağı kadar gösterişli olmasa da, Türk konut mimarlığının renkli ve özgün örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor Sandıkoğlu Konağı. Duvarlarındaki süslemelere baktığımızda Sandıkoğlu Konağı’nın 19. yüzyılın ilk yarısında inşa edildiğini görebiliyoruz.

Sandıkoğlu Konağı Tanıtımı

Türk evi tipinin özgün örneklerinden biri olan Sandıkoğlu Konağı’nın zemin katı moloz ve kırma taşlarla örülmüş. Üst kat ise konsollarla genişletilmiş ve yan cepheleri yine taş ile örgülü. Kuzey duvarı büyük ölçüde yıkılmış olan konağın üst katındaki oda duvarlarında hayali İstanbul manzarası bulunuyor. Eskiden Sandıkoğlu Ailesi’nin konutu olan konak, şimdilerle belediyeye ait.

Eğer yolunuz Birgi’ye düşlerse, Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Sandıkoğlu Konağı’nı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *