24/7 İletişim +90 546 656 35 88
Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi Nerede ? 

Trabzon ilinin Araklı ilçesinde Kalecik adlı mahallede bulunan Trabzon Kalesi, denize hakim bir şekilde inşa edilmiş bir yapıdır. Fatih Sultan Mehmet Hanın Trabzon ilini fetih etmesinden sonra, denizden gelebilecek saldırılara karşı koymak için yaptırılmıştır. Trabzon şehrinin en yüksek tepelerinden birisinde inşa edilen kalenin, Trabzon İmparatorluğundan kalma yığıntılardan da faydalanıldığı tarihçiler tarafından bildirilmektedir. Trabzon kalesi günümüze kadar bozulmadan gelen eserler arasında önemli bir yer tutar. Yukarı hisar, aşağı ve orta hisar şeklinde ki yapısıyla, deniz seviyesinden şehrin en büyük tepelerine kadar kale devam eder.

Kale Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde Geçer Osmanlı gezginlerinden Evliya Çelebi efendi de, Trabzon kalesini ziyaret eylemiş. Eserinde kaleyle ilgili şu satırları dikkat çekiyor: “ Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer derin bir hendeği vardır ki 77 adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde cami, muhafazacı evleri, mahzenleri, cephaneleri vardır”

Kalenin yukarı hisar bölümü, şehri koruyucu yer olan kalenin merkezi noktasını ifade ediyor. Burada denizden gelecek kuvvetlerin püskürtülmesi için top atışlarının yapıldığı cepheler yer alıyor. Cephelerin ağzının normal toplardan çok büyük olması, tarihçilerin Fatih Sultan Mehmet tarafından planları çizilen Şahin toplarının, Trabzon kentinin korunmasında da kullanıldığına işaret etmelerine neden olmuş.

Kale, Osmanlı tarafından eski kalıntılardan toparlanan taşlarla yapıldı. Tarihçiler Trabzon kalesinin olduğu alanda, hipodrom kalıntıları, kule, hamam ve saray gibi yapıların olduğunu tarihçiler bildirirler. Kalenin içyapısı, diğer hisarlardan büyük olarak inşa edilmiş ve kuleler yapılarak, düşmanın gözetlenmesi sağlanmış. İç kalenin doğu kısmı, yani kuzgundere taraflarına bakan yöne surlarla korunmuştur. Molozların ve blokların kullanıldığı bu kısımlarda, bazen insan kabartmalarına da rastlanıldığını söyleyebiliriz.

Trabzon Kalesi Orta Hisar Bölümü

İç kale ve yukarı hisarın devamı niteliğinde olan orta hisarın muntazam bir yer olmadığını kayıt ettikten sonra, içerisinde imaret ve zağanos kapıları, tabakhane ile kule kapıları bulunduğunu söyleyelim. Ayrıca burada iki tane önemli cami var. Bu camilerin ismi, orta hisar camisi ve Cuma camisi. Bunun yanında orta hisarda, hükümet konağı, kule hamamı, çifte hamam, Musa Paşa Camisi, Şirin Hatun camisi bulunuyor.

Trabzon Kalesi Konaklama

Trabzon Kalesini ziyaret edecekseniz, konaklama alternatifleri çok fazla. Araklı ilçesinde konaklayabileceğiniz gibi, aynı zamanda merkez otellerde de konaklayabilirsiniz. Araklı ilçesinde Hotel Ferah konaklayabileceğiniz bütçenize uygun fiyat tarifesi olan güzel bir yer. Ama merkezde otel kiralamak isteyenler için Novotel tesisleri uygun olabilir.

Trabzon Kalesi Ziyaret Saatleri

Kale hafta içi ziyaretlere açık. Güvenlik nedeniyle saat 5’den sonra kaleye girmek yasak. Bu nedenle sabah vakitleri veya öğlen vakitlerinde giderek, kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Kaleye girmek için herhangi bir bedel ödemenize de gerek yoktur.

Trabzon Kalesi’ne  Nasıl gidilir?

Adres: Ortahisar Mh. Pk. 61030 – Trabzon / Türkiye

Nasıl Gidilir? Trabzon kalesine gitmek için merkezden Araklı ilçesine giden otobüs veya minibüslere binebilirsiniz. Özel aracınız söz konusuyla, Trabzon sahil yolundan Araklı ilçesine ulaşabilir, kalenin bulunduğu kalecik mahallesine varabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *