24/7 İletişim +905437872917

Yılmaz Koçyılmaz’ı öldüren gözaltı!..

Eski haber kameramanı Yılmaz Koçyılmaz, kar yağışı nedeniyle geçişine izin vermeyen polislere, “mukavemet ettiği” için gözaltına alındı. Koçyılmaz kalbine yenildi..

Milliyet’in haberine göre Ankara’da dün çok tartışılacak bir gözaltında ölüm olayı yaşandı. Uzun yıllar CNN Türk, TV 8 ve Ulusal Basın Ajansı’nda (UBA) haber kameramanlığı yapan Yılmaz Koçyılmaz (45), müdürlüğünü yaptığı Ayaş’taki bir sebze meyve kurutma fabrikasından önceki gün özel aracıyla yola çıktı.

Milliyet’in aldığı bilgilere göre, yanına çalışan iki personelle yola çıkan Koçyılmaz’ın aracı kar yağışında polis ekiplerinin yolda önlem alması nedeniyle durmak zorunda kaldı. Yarım saat bekleyen Koçyılmaz, yolun açılmasıyla devam etti, ancak ikinci önlem noktasında yeniden durduruldu. Bunun üzerine Koçyılmaz, önlerindeki polis ekibine “aracının durumunun iyi olduğunu ve yola devam etmek istediğini” söyledi. Bu isteği reddedilince Koçyılmaz ile bir polis arasında tartışma çıktı.

‘Tansiyon hastasıyım’

İddiaya göre, bu sırada Koçyılmaz bir polise “mukavemet ettiği” gerekçesiyle kelepçelenerek polis aracının şüphelilerin konulduğu arka bölümüne konuldu. Koçyılmaz polislere, “Tansiyon hastasıyım” dedi. Bir süre sonra fenalaşan Koçyılmaz, kelepçeler çıkarılarak aracın arka koltuğuna oturtuldu. Ancak durumu daha da ağırlaşınca araçtan indirildi. İlk müdahalenin ardından, yoldan geçen ambulans da Koçyılmaz’a müdahale etti. Kalbi duran Koçyılmaz hastaneye kaldırıldı. Ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılmadı.

‘Seninle mi uğraşacağım?’

Koçyılmaz’la aynı fabrikada çalışan Erdoğan Yıldız, yaşananları Milliyet’e anlattı:
“Yılmaz Bey araçtan inerek, polislere, ‘Aracımız iyi, bırakın gidelim’ dedi. İsminin Mehmet olduğunu öğrendiğim polis, Yılmaz Bey’i iterek, ‘seninle mi uğraşacağız’ dedi ve kelepçe taktı.
Yılmaz Bey polislere, ‘tansiyon hastasıyım, bana kelepçe takmayın’ dedi. Polis ‘Mukavemet gösterdin, karakola götüreceğiz’ dedi. Yılmaz Bey’in fenalaştığını gördüm. Bizim araçtan Yılmaz Bey’in ilacını alarak kendisine verdim. Ancak eli kelepçeli olduğu için içebildiğini sanmıyorum. Polisler daha sonra Yılmaz Bey’in fenalaştığını görünce kelepçeleri çıkartarak, kendisini aracın arka koltuğuna oturttu.
Polis aracı Yılmaz Bey’i alarak gitti. Karakola gittiklerini sanarak takip ettim. Ancak bir süre durduktan geri geldiler. Polis aracının kapısı açtım. Yılmaz Bey, mosmor olmuştu, çenesi kenetlenmişti. Polislerle onu araçtan indirdim. Yan çevirerek dilini yutmamasını sağladım. Ben müdahale ederken nefes almıyordu.

Ambulans tesadüfen geçti

Bu sırada tesadüfen bir ambulans geçti. Polisler ambulansı durdurdu. Yılmaz Bey’i ambulansa taşıdık. 15 dakika müdahale edildi. Daha sonra hastaneye kaldırıldı. 45 dakika burada müdahale edildi. Ancak kaybettik. Ambulanstaki sağlık personeli bana Yılmaz Bey’i ambulansa aldıklarında kalbinin durduğunu söyledi.”

Soruşturma başlatıldı

Ayaş Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Savcı, Koçyılmaz’la aynı araçta bulunan Erdoğan Yıldız ve diğer kişinin bilgisine başvurdu. Savcı ayrıca, Koçyılmaz’ı gözaltına alan polis ekibinde bulunan polislerin de ifadelerine başvurdu. İlk tespitlere göre Koçyılmaz’ın “tansiyona bağlı kalp krizi” nedeniyle öldüğü belirtildi. Eda Koçyılmaz ile evli olan Koçyılmaz, dün otopsinin ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Babası isyan etti

Koçyılmaz’ın babası Halit Koçyılmaz ise “Oğluma neden kelepçe taktılar ne suçu vardı. Kaldı ki suçu bile olsa kelepçe takmak zorunda mıydınız, size hasta olduğunu söylemiş” diye isyan etti.

Ayaş Emniyet Müdürlüğü Milliyet’in sorularına, şu aşamada yapılacak açıklama olmadığı gerekçesiyle yanıt vermedi.

Makul şüphe mi?

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran Koçyılmaz’ın ölümünü TBMM’ye taşıdı. Oran, İçişleri Bakanı efkan ala’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:
“- Koçyılmaz’ın öldürülmesi, görevli polisin ‘makul şüphe’ uygulamasından mı kaynaklanmaktadır?
– İç Güvenlik Paketi dediğiniz yasa değişikliği henüz TBMM’de görüşülmemişken uygulanması yönünde yazılı, sözlü talimat mı verdiniz?
– Ölüm olayından sorumlu olan polis memurlarının isimleri, sicil numaraları ve görev yerleri, kısım-büro, şubeleri neresidir?
– Ölüme sebebiyet veren polisler hakkında inceleme, araştırma talimatı verdiniz mi?”

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *