24/7 İletişim +905437872917

Babasına Karaciğerinin Yarısını Verdi

İzmir Torbalı’da yıllardır karaciğer nakli bekleyen babaya oğlu karaciğerinin yarısını verdi.

– İzmir Torbalı’da yıllardır karaciğer nakli bekleyen babaya oğlu karaciğerinin yarısını verdi.

Yaklaşık 7 yıldır hepatit B’ye bağlı siroz hastalığı ile mücadele eden evli ve 2 çocuk babası Bülent Mut’a (58) acil organ nakli gerekiyordu. Organ bağışının az olması nedeniyle kadavradan temin edilemeyen karaciğeri öz oğlu Mehmet Alper Mut verdi. Oğul Mut, karaciğerinin yüzde 40’ını hiç düşünmeden babasına bağışta bulundu. Sağlık durumu iyi olan baba ve oğul, organ bağışının ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Acilen karaciğer nakli olması gereken Bülent Mut için kadavralardan karaciğer beklenemeyeceğini, hastalığın ilerlediği ve organ nakli az olduğu için kan grubu uyan bir kişinin bağışta bulunması gerektiği söylendi. Bunun üzerine Eskişehir Anadolu Üniversitesi işletme bölümü 3.’üncü sınıf öğrencisi olan oğlu 23 yaşındaki Mehmet Alper Mut, karaciğerini verebileceğini söyledi. Hastane doktorlarından Ünal Aydın tarafından yapılan başarılı operasyon sonucu oğlunun karaciğerinin yüzde 40’ını alan baba Mut, tekrar sağlığına kavuştu.

YILLARCA TEŞHİS KONULAMADI

Eşinin hastalığına yıllarca teşhis konulamadığını belirten Bülent Mut’un eşi Nuran Mut, “Yıllarca Ege Üniversitesi Hastanesi’ne gittik ve ‘birşeyin yok’ dediler. Bundan 5 ay önce bir doktorun tavsiyesi ile Karşıyaka’da hizmet veren Medical Park Hastanesi’ne gittik. Burada yapılan tetkikler sonucu, kocamın, Hepatit B’ye bağlı siroz olduğumu öğrendik” dedi.

‘OĞLUM BANA CAN VERDİ’

Karaciğerinin bir bölümünü hiç düşünmeden babasına veren Mehmet Alper Mut, “Babamın böyle bir rahatsızlığı olduğunu ve karaciğere ihtiyacı olduğunu öğrendiğim zaman hiç düşünmedim. Karaciğer zaten zaman içinde kendini yenileyen bir organ. Tekrar aynı şey olsa, yine seve seve verirdim” dedi. Oğlu Alper ile gurur duyan baba ise, “Kendimi çok iyi hissediyorum. Oğlum bana can verdi. Ben de aynı şeyi onun için yapardım” diye konuştu.

‘HERKES ORGAN BAĞIŞI YAPMALI’

Organ bağışının önemine değinen Bülent Mut, “Benim yaşadığım bu olay, herkesin başına gelebilecek bir hastalık. Organ bağışı ile başka birinin umudu olabilirsiniz. Herkesi organ bağışına davet ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *