24/7 İletişim +905437872917

Bakan Yılmaz, Organik Zeytinyağı Tesisinin Açılışına Katıldı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Suriye’deki hadiselerin herkesi derinden yaraladığını, yaşanan sorunların köklü bir şekilde çözüme kavuşmasını dilediğini söyledi.

– Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Suriye’deki hadiselerin herkesi derinden yaraladığını, yaşanan sorunların köklü bir şekilde çözüme kavuşmasını dilediğini söyledi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Kilis İli Organik Zeytin Üreticileri Birliği’nin mali katkıları ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) teknik desteği ile Kilis Merkeze bağlı Kocabeyli Köyünde yapımı tamamlanan “Kilizi Entegre Organik Zeytin Yağı Tesislerİ”nin açılışına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra protokol üyeleriyle projeye destek verenlerin konuşmasından sonra kürsüye çıkan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kilislilerin Suriyelilere kucak açtığını ifade ederek, “Esad yönetiminin halkı zorla katlederek, yönetmeye çalışan bir rejim var. Bunun ortaya çıkardığı sorunlarla sadece Suriye değil, bütün bölge maalesef uğraşmak zorunda, bütün bölgemizi etkiliyor. Öncelikle ben Suriye’de yaşanan insanlık trajedisini bir an önce son bulmasını temenni ediyorum. Yaşanan sorunların köklü bir şekilde çözüme kavuşmasını diliyorum. Buna da yürekten inanıyorum. İnşallah Suriye ileride çok iyi bir noktaya gelecek. Bolluğun, bereketin, huzurun olduğu bir ülke olacak. Suriyeliler şüphesiz tarihi unutmayacaklardır. Yaşananları unutmayacaklardır. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve milletinin bu tarihi dönemde sunduğu katkıyı mutlaka hatırlayacaklardır. Devlet olarak millet olarak bizler tarihi bir vazife icra ediyoruz. Çok ağır bir yükle karşı karşıya olmamamıza rağmen ilimizdeki bütün imkanlarla bu insanı tarihi vazifemizi yapıyoruz” dedi.

Mülteci meselesi tüm insanlığın meselesi olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, “Bütün uluslar arası kurumların tek tek bütün ülkelerin meselesidir. Uluslar arası hukukta baktığımız zaman herkesin bu meseleye azami ölçüde destek olması gerekir. Maalesef istediğimiz ölçüde gerekli olduğu ölçüde destek olunduğunu da söyleyemeyiz. Keşke daha fazlası olsa, ama biz kimin ne yaptığına bakmadan kendi sorumluluğumuzu elbette yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu çevrece içerisinde özellikle Kilislileri şükranlarımı sunmak istiyorum. Kilisliler, bir insanlık dersi veriyorlar. Tarihi vazifelerini en güzel şekilde yerine getiriyorlar. Bu kadar ağır bir yükle karşılaşan başka bir toplum başka bir vilayet çok farklı sorunlar yaşayabilir. Ama Kilisli kardeşlerimiz sahip oldukları maneviyatla kültürle alt yapıyla çok şükür güzel bir ders veriyorlar. Bir insanlık dersi veriyorlar. Büyük bir misafirperverlik dersi veriyorlar” diye konuştu.

Her zorlukla bir kolaylık olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, “Yaşanan her krizin aynı zamanda bir fırsatta oluşturduğunu biliyorum. Kilis bir taraftan insanlık vazifesini yaparken bir yandan da bir taraftan da kalkınmaya gelişmeye devam ediyor. Bakın Kilis’in alt yapısıyla yoluyla üniversitesi ile yerel yönetimiyle neler yaptığını görüyoruz. Hızlı bir şekilde kalkındığını geliştiğini görüyoruz. Bu ağır yüklere rağmen üretim kapasitesini arttırdığını istihdamını artırdığını temel alt yapılarda mesafeler aldığını görüyoruz. Demek ki insanı vazife ile kalkınma el ele yürüyebiliyor. Kilis bunu ispat eden illerinden biri oldu. Kilis’in bu tecrübesinin sadece Türkiye için değil dünya içinde bir örnek olduğunu düşünüyorum. Bugün bir zeytin tesisinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Zeytin barışın sembolüdür. Böyle bir ürünle karşı karşıyayız. İnşallah bölgemize barış ve bereket gelir. Bunu temenni ediyorum. Bu tesisin kadir bir zeytin merkezinde yapılmasının mutluluğunu duyuyorum” şeklinde konuştu.

Kilizi Entegre Organik Zeytin Yağı Tesisleri’nin açılışına Vali Vekili Tolga Toğan, Kilis Belediye Başkanı GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, AEK Parti Kilis milletvekili Fuat Karakuş, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Necmi İnce, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, AK Parti Kilis İl Başkanı İzzet Toprak, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş, daire amir ve müdürleri ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilileri katıldı.

Bakan Yılmaz ve beraberindekiler açılış sonrası tesisleri gezdikten sonra tamamlanan tesisin devir protokolü yapıldı.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *