24/7 İletişim +905437872917

Çocuklar, sağlıklı yaşamı eğlenerek öğrenecek

Sağlık Bakanlığı, doğru beslenme, fiziksel aktivite, düzenli spor alışkanlığının kazanılması, kötü davranış ve alışkanlıklardan uzak durulması için çocuklara “Sağlıklı Çocuk” isimli dergi ile ulaşacak

ANKARA (AA) – YEŞİM SERT KARAASLAN – Sağlık Bakanlığı, doğru beslenme, fiziksel aktivite, düzenli spor alışkanlığının kazanılması, kötü davranış ve alışkanlıklardan uzak durulması için çocuklara “Sağlıklı Çocuk” isimli dergi ile ulaşmaya çalışacak.

 “Sağlıklı yaşa, sağlıklı büyü” sloganı ile hareke geçen Sağlık Bakanlığı, her ay çıkartılacak ve aile hekimleri tarafından dağıtımı yapılacak olan dergi ile sağlıklı yaşam ile ilgili farkındalık yaratılması ve bunun yaşam biçimi haline dönüştürmesini amaçlıyor.

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 27 sayfa çıkartılan dergi, doğru sağlık bilgilerinin eğlendirilerek öğretilmesini sağlanacak.

Sağlıklı besinlerden, akılcı ilaç kullanımına, hijyen kurallarından, acil yardıma, obeziteden, solunum yolu hastalıklarına, aile hekimliğinden, diş sağlına kadar birçok konunun işleneceği dergide, spor ve sanat dünyasının tanınmış simalarının mesajlarına yer verilecek.

Her sayıda özel bir konunun ele alınacağı dergide, ayrıca sağlık sektöründen bir meslek grubunun tanıtımı yapılacak. Bir sayıda aile hekimi, bir sayıda diş hekimi, bir başka sayıda ise hemşire gibi sağlık çalışanlarının görev alanları anlatılacak.

-Bulmacalarla sağlık bilgileri öğretilecek

Masa düzenin nasıl olacağı, gün içinde neler tüketilmesi gerektiği, sofradan çok doymadan kalkılmasının önemi gibi genel kuralların çizgi kahramanlarla karikatürize edilerek anlatılacağı dergide, acil durumlarda 112’nin aranması ve aile hekiminin bilinmesi ve kontrollerin yapılması gerektiği gibi bilgiler, “Öğrenelim Eğlenelim” bulmaca köşesi aracığıyla aktarılacak.

Sağlık bilgilerinin yer aldığı testlerin bulunduğu dergide ayrıca, kilo kontrolünün yapılabilmesi için beden kitle endeksinin nasıl hesaplanabileceği de öğretilecek. 

“Gürbüz’ün Günlüğü” köşesinde ise her sayıda karın ağrısından yüksek ateşe, soğuk algınlığından alerjiye kadar birçok konu ve organın görevleri, çizgi roman şeklinde aktarılacak.

“İz Bırakanlar” isimli köşede ise her ay farklı bir tarihe imza atmış önemli kişiler tanıtılacak. 

“Çengel Bulmaca” köşesinde ise sağlıklı ilgili sözcükler öğretilecek. “Sağlık Okuryazarlığı” kartlarında ise ilk yardımdan, kişisel hijyene, obeziteden, stetoskopa, nabız kontrolünden, röntgene kadar birçok sağlık bilgisine yer verilecek.

 

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *