24/7 İletişim +905437872917

Erdoğan: Afrika’nın güçlü ve güvenilir bir ortağı olmayı sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti Millî Meclisi’ni ziyaret etti. Genel Kurula hitap eden Erdoğan, “Bölgesel ve küresel meselelere, medeniyetimizin bize vazife olarak yüklediği sevgi mührünü vurmaya devam edeceğiz. Elimizdeki imkân…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti Millî Meclisi’ni ziyaret etti. Genel Kurula hitap eden Erdoğan, “Bölgesel ve küresel meselelere, medeniyetimizin bize vazife olarak yüklediği sevgi mührünü vurmaya devam edeceğiz. Elimizdeki imkân ve birikimleri kullanarak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de Afrika’nın güçlü ve güvenilir bir ortağı olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ile Cibuti Milli Meclisi’ni ziyaret etti. Birinci Vekil Muhammed Ali Humedi tarafından kapıda karşılanan Erdoğan, bir süre Humedi ile görüştükten sonra Genel Kurul’a geldi.

Cibuti Meclisi’nde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Meclisi’nde bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Türk milletinin selamlarını Meclis aracılığıyla Cibuti halkına ilettiğini söyledi. Cibuti Meclisi’nin özel oturumuna katılmanın heyecan, onur ve mutluluğunu yaşadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine tanınan bu ayrıcalıktan dolayı teşekkür etti.

“CİBUTİ, ORTAK MEDENİYETİMİZİN SEMBOL COĞRAFYALARINDAN BİRİ”

Konuşmasında, Cibuti ziyaretini, “kardeşlerin beklenen ve özlenen buluşması” olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin 400 yıllık ortak tarihinin, kardeşliğin ve dostluğun en güçlü ve sağlam zemini olduğunu vurguladı. İki ülke arasında bugün var olan kardeşliğin, tarihin güçlendirdiği, tarihî olayların pekiştirdiği bir kardeşlik olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Medine-i Münevvere’den sonra ikinci çift kıbleli mescide ev sahipliği yapan Cibuti’yi, ortak medeniyetimizin sembol coğrafyalarından biri olarak görüyoruz. Atalarımız yüzyıllar boyu Cibuti topraklarında barış ve huzur içinde bir arada yaşadılar. Bu ezeli kardeşliği, inşallah, ebediyen muhafaza etmeye, daha da güçlendirmeye, iyi ve kötü günlerde dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

“CİBUTİ, GÜÇLÜ PARLAMENTOSU İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK”

Cibuti’nin, Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh’in liderliğinde, müreffeh bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini, bölgenin istikralı, güvenli ve stratejik öneme sahip bir ülkesi olduğunu ifade eden Erdoğan, “Türkiye ve Cibuti, gerçekten çok zor coğrafyalarda yaşıyorlar. Her iki ülke de istikrar noktasında bölgelerine model olsalar dahi çevrelerindeki istikrarsızlık, çatışmalar ve terörden doğrudan etkileniyorlar” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem Türkiye’nin, hem Cibuti’nin üzerinde uluslararası ilişkiler açısından çok büyük sorumluluklar bulunduğunu belirterek, “Bir yandan bu zorlu coğrafyaların meşakkatleriyle baş etmek, bir yandan da bölgelerimizde, istikrar unsuru olmayı muhafaza etmek durumundayız. Bu noktada Cibuti’nin bölgesinde oynadığı aktif rolü, Somali başta olmak üzere bölge ülkelerinde istikrar sağlanmasında takındığı müspet tavrı takdirle takip ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Cibuti’nin ulaştığı kalkınma düzeyinde, komşuları ile ilişkilerinin gelişmesinde ve Afrika kıtasında saygın bir konum kazanmasında, çatısı altında bulunduğumuz bu Meclis’in çok büyük bir rolü olduğunu biliyoruz. İktidar ve muhalefet partileri arasında 30 Aralık 2014 tarihinde bir mutabakat anlaşmasının imzalanmasını ülke için önemli bir kazanım olarak görüyor, memnuniyetle karşılıyoruz. Cibuti, farklı görüşlerin bu Meclis çatısı altında ifade edilebildiği, örnek gösterilebilecek demokrasi geleneğine sahip bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu hususta siz değerli parlamenterlerin omuzlarında önemli bir sorumluluk bulunduğunu, zor bir yük taşıdığınızı biliyoruz. Arkasında halkın desteği olan bir Parlamentonun başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Dolayısıyla Cibuti’nin böyle bir parlamentoyla, büyümeye, gelişmeye, güçlenmeye devam edeceğine yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı. CİHAN

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *