24/7 İletişim +905437872917

Fransa’dan Mısır’a 24 adet savaş uçağı satışı

Fransa ile Mısır arasında yürütülen 24 adet savaş uçağı satış görüşmeleri olumlu sonuçlandı.Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından yapılan açıklamada, Mısır yönetimi ile 24 Rafale savaç uçağı ve bir adet savaş gemisi…

Fransa ile Mısır arasında yürütülen 24 adet savaş uçağı satış görüşmeleri olumlu sonuçlandı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından yapılan açıklamada, Mısır yönetimi ile 24 Rafale savaç uçağı ve bir adet savaş gemisi satışı noktasında anlaşmaya varıldığı duyuruldu. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Mısır’ın satın aldığı yeni savaş uçakları ile hem güvenliğini garanti altına alacağını hem de bölge istikrarının sağlanması noktasında daha etkin rol oynayabileceğini ifade etti. Hollande, anlaşmanın 16 Şubat’da imzalanacağını belirtirken Fransa adına imzayı Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian atacak.

Fransa bu anlaşmayla, 1998’den beri Fransız ordusu tarafından kullanılan Rafale savaş uçaklarını ilk kez başka bir ülkeye satmış oldu. Daha önce eski cumhurbaşkanları Jacques Chirac ve Nicolas Sarkozy döneminde uçakların savaş satışı noktasında yapılan görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Son olarak Hindistan ve İsviçre ile yürütülen satış görüşmelerinde de Fransa ihaleyi kaybetmişti. Mısır ile yapılan anlaşmanın tutarının 5 milyar Euro olduğu belirtiliyor. Fransa, Mısır’a ilk uçağı Ağustos ayında teslim edecek.

Fransa, Rafale savaş uçaklarını, Afganistan, Libya, Mali ve Irak’ta katıldığı operasyonlarda kullanmıştı.

CİHAN

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *