24/7 İletişim +905437872917

İdeal Sünnet İlk 2 Yaş İçinde Olandır

Genellikle “Oldu da bitti maşallah” diyerek gerçekleştirilen sünnetin “kesip bitecek” bir işlem değil ciddi cerrahi bir müdahale olduğunu belirten uzmanlar, yetkisiz kişilerce, uygun olmayan koşullarda yapılacak sünnetin çeşitli komplikasyonlara yol açabi

– Genellikle “Oldu da bitti maşallah” diyerek gerçekleştirilen sünnetin “kesip bitecek” bir işlem değil ciddi cerrahi bir müdahale olduğunu belirten uzmanlar, yetkisiz kişilerce, uygun olmayan koşullarda yapılacak sünnetin çeşitli komplikasyonlara yol açabileceğini kaydettiler.

KÖKENİ ÇOK ESKİ

Dini, manevi ve tıbbi nedenlerle yapılan sünnetin, “Penisi saran sünnet derisi denen içi mukoza kaplı deri parçasının kesilerek çıkarılması” işlemi olduğunu ifade eden Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Osman Gereklioğlu, “Sünnetin bir cerrahi girişim olarak 6 bin yıl önce uygulandığına dair izler vardır. Eski Mısır döneminde Ank-Mahor tapınağındaki duvar kabartmalarında tarif edilmiştir “ dedi.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Osman Gereklioğlu, “Daha sonra Musevilerin ‘Brit-milah ya da bris-milah’ adını verdikleri dini törenle, çocuklarına uygulamaya başladıkları sünnetin, tüm İslam dünyasında da dinsel amaçlı olarak yaygınlaştığı, Afrika ve Avustralya’da bazı kabilelerde de geleneksel olarak görüldüğü” bilgisini verdi.

SÜNNETİN YARARLARI

Dünya tarihinde üzerinde en çok tartışılan, en eski cerrahi müdahalelerden birisi olan sünnetin, belirli bölgelerde dini ve kültürel inançlar sebebiyle , bazen de tıbben yararlı olduğu düşünülerek yapıldığını vurgulayan Op.Dr Osman Gereklioğlu, sünnetin yararlarını da sıraladı.

Gereklioğlu, “Sünnet, penis kanseri gelişme riskini azalttığı gibi AIDS türü cinsel yolla da bulaşan hastalıkların geçişini önler. Sünnetli kişilerin eşlerinde rahim ağzı kanseri riskinin de azaldığı gözlemlenmiştir. Sünnet idrar yollarında enfeksiyon gelişme ihtimalini 10 kata kadar azaltır” diye konuştu. Gereklioğlu, “Kanama bozukluğu olan çocuklarla, işeme deliğinin aşağıda olması, mikropenis gibi anomalilerde ise sünnet derisi düzeltme ameliyatlarında kullanılacağı için yapılmamalıdır” uyarısında da bulundu.

TOPLU SÜNNET SAĞLIKLI DEĞİL

Sünnetin çok önemli bir ameliyat olduğunu, bu yüzden cerrahi işlemin, tam donanımlı hastane koşullarında ve hatta ameliyathanede yapılması gerektiğini vurgulayan Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Osman Gereklioğlu şöyle dedi:

“Halen pek çok sağlık kurumunda lokal ve genel anestezi ile sünnet yapılmaktadır. Ancak, son yıllarda genel anestezi konusunda artık bir fikir birliği oluşmuştur. Eskiden, özellikle ilk bir ay içinde yeni doğan bebeğin ağrı duymayacağı düşüncesiyle, anestezisiz sünnet yapan cerrahlar mevcutken, yoğun klinik araştırmalar bu tezin yanlışlığını ortaya koymuş ve bugün, anestezisiz sünnet yapma görüşü bilimsel olarak reddedilmiştir. Toplu yapılan sünnetlerde, her çocuğa gerekli duygusal ve teknik özenin gösterilmesi, her çocuk için ayrı steril alet temini imkansızdır. Ayrıca kargaşa ortamında komplikasyonların oluşma ihtimali daha fazladır. Bu sebeplerle, toplu sünnet uygulamasından kaçınılmalıdır.”

HANGİ KOMPLİKASYONLAR GELİŞEBİLİR?

Op. Dr. Gereklioğlu, uygun olmayan sağlık koşullarında yapılan sünnetlerden sonra ise komplikasyonlar daha çok ortaya çıkabildiğini kaydederek, “Enfeksiyon (iltihaplanma), kanama, peniste şekil bozukluğu, sünnet derisi ile birlikte fazla penis cildi kesilmesi, penis başı yaralanması, kötü nedbe doku gelişimi, penil nekroz (kangren), üretra yaralanması, sünnet derisinin yetersiz kesilmesi, meatal darlık, sekonderfimozis ve idrar yapmada zorluk en sık görülen komplikasyonlardır. Ayrıca lokal anesteziye bağlı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Özellikle 3-6 yaş arası yapılan sünnetlerden sonra ve uygun olmayan koşullarda yapılan sünnetlerden sonra çocuklarda sıklıkla psikolojik bozukluklar oluşabilir”diye konuştu.

İDEAL SÜNNET İLK 2 YAŞ İÇİNDE OLANDIR

İdeal sünnetin çocuk cerrahları, ya da çocuk ürologları tarafından yapılması gerektiğini belirten, kastrasyon fobisinin yaratacağı olumsuzluklardan etkilenmemek için, 3-6 yaşlar arasında sünnetten olabildiğince kaçınılmasını tavsiye eden Op. Dr. Gereklioğlu, “ Sünnet için en ideal olanı, 2 yaşına kadar yapılması, yoksa 6 yaşından sonraya bırakılmasıdır “ dedi.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *