24/7 İletişim +905437872917

Krizden canı yanan vatandaş ‘oyum Syriza’ya diyor

Yunanistan’da ekonomik krizden canı yanan vatandaşlar, yarın yapılacak erken genel seçimlerde Radikal Sol Koalisyon’a (Syriza) oy vereceklerini söyledi. Ailelerinin geçimini sağlamakta zorlandıklarını ve artık dayanacak güçleri kalmadığını…

Yunanistan’da ekonomik krizden canı yanan vatandaşlar, yarın yapılacak erken genel seçimlerde Radikal Sol Koalisyon’a (Syriza) oy vereceklerini söyledi. Ailelerinin geçimini sağlamakta zorlandıklarını ve artık dayanacak güçleri kalmadığını belirten vatandaşlar, Syriza iktidarı ile yarınlara umutla bakmak istediklerini belirtiyor.

2009 yılından patlak veren ekonomik krizin ardından AB ve IMF’den sağladığı 240 milyar Euro karşılığında hayata geçirilen acı reçeteye karşı Yunan halkının öfkesi dinmek bilmiyor. Sandıkta Yeni Demokrasi ve Pasok’u cezalandırmayı düşünen vatandaş, yüzde 30 civarında azalan gelirlerinden, ağır vergilerden ve işsizlikten dert yanıyor. Yoksul ve orta sınıf vatandaşların önemli bir kısmı, yarın yapılacak seçimlerde Syriza’ye oy kullanmayı düşünüyor. Cihan Haber Ajansı’na konuşan vatandaşlar, yarınlara umutla bakmak istediğini belirtiyor.

“DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

Syriza’nın Atina’da perşembe günü yapılan büyük mitingine katılan 75 yaşındaki emekli Vassilis bey, “Oyumu Syriza’ya vereceğim. Onun için buradayım. Tek başına iktidar olur mu bilemem ama birinci olacağı kesin.” diyor.

71 yaşındaki ev hanımı Vasiliki de “Ben de Aleksi’yi desteklemek için buradayım. Seçimler sonrası ekonomik şartların düzelmesini umuyorum. Hepimiz bir umutla yaşamıyor muyuz?” ifadelerini kullanıyor.

“Daha fazla dayanamıyoruz” diyen kamuda çalışanı Maria (48) ise “İlk defa Syriza’ya oyumu vereceğim. Zafer kazanacak. Seçimler sonrası bazı şeylerin değişeceğini umuyorum. Daha fazla dayanamıyoruz. Her gün problemlerle boğuşuyoruz. Çocuklarım ailem var. Artık yaşamımı sürdüremiyorum.” yakınmasında bulunuyor.

Stavrula (50) hanım ise “Yarın ne olur bilmiyorum. Umuyorum Syriza tek başına iktidara gelir. Olmazsa koalisyon yapmasını isterim.” şeklinde görüş belirtiyor.

“TORUNUMA VERECEK KURUŞ YOK”

Agrinio ilinden miting için Atina’ya geldiğini söyleyen eski fayans ustası emekli Çobanis, eskiden Pasok’a oy kullandığını ancak artık vermeyi düşünmediğini ve öfkeli olduğunu söylüyor: “Syriza’nın hepsini tepe taklak yapacağına inanıyorum. Yunan halkının bu kadar paçavraya dönüştürmeleri yetti. Tek çözüm Syriza. Çünkü sadece o Yunan halkının fakirlik, umutsuzluk ve berbat durumu ile ilgileniyor.”

Kendisinin daha önce Pasok’a oy verdiğini söyleyen yaşlı vatandaş, “Fikir değiştirmeme emekli aylığımı ve ikramiyelerimi kesmeleri sebep oldu. Torunuma harçlık vermek istiyorum ama verecek kuruş yok.” şeklinde dert tanıyor.

“BAĞIMSIZ OLMAYI UMUYORUM”

Biyolog Valianatu İrini (50) ise “Ülkenin bağımlılığının sona ermesini ve artık bağımsız olmayı umuyorum. Biz Yunanlar ülkemizi yönetelim.” şeklinde konuşurken, işsiz olduğunu belirten ev hanımı Evangelia (48) ise “Yunanların ve Yunanistan’ın ölmeyeceğini umuyorum. Umarım Syriza tek başına iktidara gelir.” diyor.

İşsiz olduğunu söyleyen bir diğer bayan Silia (50) da ise şunları söylüyor: “Umarım hayatımız olumlu yönde değişir. Krize dair bir çok şey yapılabilir. Öncekiler de yapabilirlerdi ama istemedikleri için adım atmadılar. Eskiden olduğu gibi yine Syriza’ya oyumu vereceğim.”

CİHAN

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *