24/7 İletişim +905437872917

Obama, Suudi Arabistan’a gidiyor

Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest, ABD Başkanı Barack Obama’nın Kral Abdullah’ın ölümü sebebiyle Salı günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giderek taziye ziyaretinde bulunacağını açıkladı. Salı akşamı Hindistan ziyaretini…

Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest, ABD Başkanı Barack Obama’nın Kral Abdullah’ın ölümü sebebiyle Salı günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giderek taziye ziyaretinde bulunacağını açıkladı.

Salı akşamı Hindistan ziyaretini tamamlayıp ABD’ye dönmesi beklenen Başkan Barack Obama, o günkü programını kısa keserek ABD’nin Ortadoğu’daki en önemli Arap müttefiki olarak gösterilen Suudi Arabistan’a gidiyor. Tüm resmi görüşmelerini Salı gününden önce bitirmesi beklenen Obama, Taç Mahal ziyaretini iptal etti.

Gelişmeyi yazılı bir açıklama ile duyuran Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest, Başkan Obama ve Eşi Michelle Obama’nın Kral Selman ve Kral Abdullah’ın ailesine saygısının göstergesi olarak 27 Ocak Salı günü Riyad’a gideceğini kaydetti. Earnest, “Hindistan Hükümeti ile koordineli olarak ayarladığımız programa göre, Başkan Obama, salı günkü konuşmasının ardından seyahatinin dönüş yolunda Kral Selman ve diğer Suudi yetkililere Amerikan halkı adına taziyelerini iletmek için Riyad’a uğrayacak.” ifadesini kullandı.

Kral Abdullah’ın ölümünün hemen ardından yazılı açıklama yapan Başkan Yardımcısı Joe Biden bir delegasyon ile Suudi Arabistan’a gideceğini duyurmuştu. Earnest, Başkan Obama’nın programını değiştirmesinin ardından Biden’ın Washington’da kalacağını kaydetti.

CİHAN

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *