24/7 İletişim +905437872917

Obeziteden Kurtulmak İçin Hayallerine Koşuyorlar

KONYA’da obezite grubuna giren ve Aile Hekimliği’ne başvurularda belirlenen 14- 26 yaş arasındaki 50 genç, Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Hayallerine Koş’ projesiyle…

KONYA’da obezite grubuna giren ve Aile Hekimliği’ne başvurularda belirlenen 14- 26 yaş arasındaki 50 genç, Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Hayallerine Koş’ projesiyle uzmanların gözetiminde spor yaparak kilo veriyor. Diyetisyen, psikolog, ebe ve antrenör gözetiminde çeşitli aktivitelerle zayıflamak için spor yapan gençler, fazla kilolarından kurtuluyor.

Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Selçuklu Kaymakamlığı’nca ortaklaşa ‘Hayallerine Koş’ projesi hazırlanda. 3 ay önce başlayan kapsamında obezite grubuna giren 14- 26 yaş aralığında gençler, diyetisyen, psikolog, ebe ve antrenörler gözetiminde çeşitle aktivitelerle zayıflamak için haftanın 7 günü spor yapıyor.

Selçuklu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Aykut Emre Yıldırım, şu anda 50 öğrencinin proje kapsamında çalışma yapıp kilo vermeye çalıştığını belirtti. Yıldırım şunları söyledi:

”Kentte yaptığımız afişli tanıtımlar ile Selçuklu Toplum Sağlığı Merkezi içerisindeki diyet polikliniğine başvuran vatandaşlarımızdan da beden kitle endeksi 25’in üzerinde olan kişileri bu proje kapsamında proje ekibimize yönlendirerek bir hedef gurup oluşturduk. Şu an gurubumuzda 50 arkadaşımız mevcut. Burada diyetisyen desteği, psikolog desteği ve aynı zamanda spor hocalarımızın sayesinde sağlıklı yaşam nedir, bir nevi onu öğreniyorlar.”

‘ ARTIK YARINA GÜVENLE BAKIYOR’

Aşırı kilolarından utanan ve psikolojileri bozulan gençlerin bu program sayesinde hayal ettiklerine kavuştuklarını söyleyen Sportif Eğitim Uzmanı Seyfi Atamer de şöyle konuştu:

“Bu gençler bize geldikleri zaman, ailelerinden edindiğimiz bilgiye göre suyu bile annelerinden istiyorlarmış. Geldiklerinde 100 metre bile koşamazken, şimdi günde yaklaşık 20 kilometre koşabilecek düzeye geldiler. Şu an istediğimiz düzeyde antrenman yapabilecek duruma geldiler. 3 aylık dönemde en az 9 kilo veren gençlerimiz var. Bu gençlerimiz şimdiye kadar zayıflama haplarıyla kapalı alanlarda kilo vermeye çalışmışlar, ancak başarılı olamamışlar. Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yapılan protokolle Türkiye’de bir ilke imza atmış bulunmaktayız. Çocuklarımız yağmur, kar dinlemeden eksi 20 derecede bile spor yapmaya geldiler. O zor şartlarda buraya antrenmana geldiler ve hiç birinde de sağlık problemi yok. Önceden yorganın altında aşırı kilolarından dolayı ağlayan çocuklarımız, şimdi yarınlarına güvenle bakabilecek düzeye geldiler. Hayal ettiklerine kavuşuyorlar, istedikleri elbiseleri giyebiliyorlar.”

3 AYDA 9 KİLO VERDİ

3 ayda 9 kilo verdiğini belirten lise 1’inci sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Merve Nur Özen şunları anlattı:

”Başladığım zamandan beri 9 kilo verdim ve çok mutluyum. Eğlenerek kilo veriyoruz. Burada olmaktan da mutlu oluyorum. Buraya gelmeden önce yediğime içtiğime dikkat etmiyordum. Karşıdaki insanların bakışları beni rahatsız ediyordu. Ama şimdi kendime güvenim arttı ve yediğime içtiğime dikkat ediyorum. Aşırı kiloları olanlara da tavsiye ediyorum, korkunca hiçbir şey olmuyor, cesaretli olmalarını istiyorum.”

‘KİLO VERDİKÇE KENDİMİ ÖZGÜR HİSSEDİYORUM’

Üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Hüseyin Songur da 2.5 ay önce bu programa katıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Geldiğimde hiçbir şey yapamıyordum ve koşamıyordum. Yavaş adımlarla koşmalara başladık. Evde tamamen tembelliğe alışmıştık. Gezmek için bile dışarı çıkmak istemiyordum. Buraya geldiğim için çok mutluyum. Kış şartlarında bile geldik, burada çalışmalar yaptık. Aşırı kiloları olanlara da tavsiye ediyorum. Korkmasınlar, gelsinler bize katılsınlar. Kilo verdikçe daha çok güler yüzlü olduklarını göreceklerdir. Ben 2,5 ay içerisinde 8 kilo verdim. Şu an çok rahatım ve kilo verdikçe kendimi özgür hissediyorum.”

FOTOĞRAFLI

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *