24/7 İletişim +905437872917

Petrol Kürtlerin elinde !

Peşmerge, büyük rezerve sahip petrol yatakları ile 2 rafineri ve bir doğal gaz fabrikasını IŞİD’den aldı.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Ekonomi Danışmanı Bewar Hınsi, Peşmerge Güçleri’nin Musul’da son üç günde kurtardığı bölgelerde büyük reserve sahip bazı petrol yataklarını aldığını belirtti.

Bewar Hınsi, IŞİD’in işgaline son verilen Batime petrol yatağı yakınındaki Cebese yatığınınde kurtarıldığı bilgisini verdi. Bölgede yüklü miktarda rezerve petrole sahip petrol kuyuları olduğunu söyleyen Hınsi, Kasr es Sehican ve günlük 10 bin varil üretim kapasitesine sahip Keske rafinerilerinin yanısıra bir doğal gaz fabrikasının da kontrol edildiğini söyledi.

Peşmerge Güçleri, 21 Ocak günü IŞİD’in işgali altındaki Musul’un batısında bir operasyon gerçekleştirmişti. Operasyonda Keske ve Wanke nahiyeleri ile 7 köyü kurtarılmıştı. Operasyonda, örgütün hayati hattı olan Şengal – Telafer – Musul kavşağını da kontrol etmişti. Musul merkezine ilk kez ağır silahlarla saldırı düzenlenirken, bugün de 3 köy örgütten geri alındı.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *