24/7 İletişim +905437872917

Putin: Ukrayna’da ateşkes 15 Şubat’ta başlayacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizinin çözümüne yönelik tarihi zirvenin gerçekleştiği Belarus’un başkenti Minsk’te önemli açıklamalarda bulundu. Putin 15 Şubat’tan itibaren ateşkesin geçerli olacağını, ağır silahların…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizinin çözümüne yönelik tarihi zirvenin gerçekleştiği Belarus’un başkenti Minsk’te önemli açıklamalarda bulundu.

Putin 15 Şubat’tan itibaren ateşkesin geçerli olacağını, ağır silahların geri çekileceği sınır hattı konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Taraflar anlaşma metnini imzaladı.

Birçok konuda anlaşma sağlandığı bilgisini paylaşan Putin, “Öncelikle 15 Şubat 2015 saat 00:00’dan itibaren ateşkes yürürlüğe giriyor. Ağır silahlar geri çekilecek. Ağır silahların geri çekileceği sınır hattı konusunda da anlaşma sağladık.” dedi.

Ağır silahların eş zamanlı çekilmesi ile ilgili konuya değinen Rus lider, Kiev’in ağır silahları bugün için ulaştığı sınırın geri çekilmesi istenirken, Donetsk ve Lugansk’ın 19 Eylül’de üzerinde anlaşma sağlanan sınırların gerisine çekileceğini söyledi.

GÜVENLİ KORİDOR OLUŞTURULACAK

Minsk’te imzalanan belgeye göre ağır silahların çekilmesi 14 gün içinde tamamlanacak.

İki taraf arasında silahlardan arındırılmış 50-70 kilometrelik genişlikte bir güvenli koridor oluşturulacak.

Ukrayna’nın doğu bölgesi Donbas’ta yaşayan nüfusun çıkarlarını koruyacak anayasa reformu yapılacağını vurgulayan Putin, Kiev’in Donetks ve Lugansk temsilcileri ile doğrudan diyaloga geçmemesi nedeni ile uzadığını ifade etti.

Anlaşma çerçevesinde karşılıklı olarak tüm esirler 19 gün içinde serbest bırakılacak.

DEBALSTOVO’DA KANLI ÇATIŞMA DURMALI

Putin, “Debalstovo’da kuşatma altında kalan 6-7 bin askerin silahı bırakmasını istiyoruz. Poroşenko ile şu konu anlaştık: Debaltsovo’da durumu değerlendirmek için askeri uzmanlara talimat verilsin ve denetlenmesi için çalışmalar yapılsın. Tüm ihtilaf taraflarına bir an önce kanlı çatışmayı durdurulması için tekrar çağrıda bulunuyorum. Uzun vadeli çözüm için reel siyasi sürece geçmeye davet ediyorum.” çağrısında bulundu. CİHAN

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *