24/7 İletişim +905437872917

Sağlık Bakanlığı denetimlerde dijital kayıtçılığa geçiyor

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanacak yeni proje ile hastane denetimlerinde işlemler, artık kağıt üzerinde değil, dijital olarak yapılacak

ANKARA (AA) – YEŞİM SERT KARAASLAN – Hastane denetimlerinde yapılacak yazılı işlemlerde artık kağıt üstünde kayıt dönemi sona eriyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen yeni proje kapsamında, denetim sonuçları tablet bilgisayar üzerinden dijital ortama aktırılarak, anında merkeze ulaştırılacak.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Denetim ve Değerlendirme Daire Başkanı Aydın Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin kendi başkanlıkları tarafından hazırlandığını söyledi. 

Denetim yapılırken işlemler sırasında hem çok sayıda kağıt israf edildiğini hem de zaman ve iş gücü kaybına yol açıldığını vurgulayan Sarı, artık tablet bilgisayar dönemine geçildiğini belirtti.

Projenin, ilk olarak özel sağlık kuruluşları daha sonra üniversite ve kamu hastaneleri olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarını kapsayacağını anlatan Sarı, “Denetlemelerde, tablet bilgisayarlar kullanılmak suretiyle denetim sonuçları anında merkeze ulaşacak. Eksiklik ve aksaklıkların giderilmesi için de kısa sürede gerekli tedbirler alınacak” dedi.

-“Elekronik imza atılacak”

Sarı, Türkiye’de ilk kez uygulanacak yöntemin, diğer kurumlara da örnek olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Projenin altyapısı hazır. Pilot uygulaması başlandıktan sonra birkaç ay içinde tüm ülkede yaygınlaştırılacak.

Web tabanlı uygulama ile denetleyicilere şifre verilecek ve denetim tamamlandığında denetim tutanağı kaydedilerek denetim sonuçları İl Sağlık Müdürlüklerine ve Bakanlığa bildirilecek. Elektronik imza uygulaması ile de imzalar elektronik olarak atılacağı için denetimlerde herhangi bir kağıt kullanılmayacak.

Denetime tabi olan yaklaşık 40 bin sağlık kuruluşunun bu şekilde denetleneceği öngörüldüğünden, ülkemize maliyet yönünden önemli katkı sağlayacak.”

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *