24/7 İletişim +905437872917

Suriyelilerin bitmek bilmeyen

İstanbul’a yağan kar herkesi mutlu etmedi; soğuk hava Suriyelilerin yaşadığı dramı katladı. Suriye’den 2 ay önce Türkiye’ye gelen Orhan Salih ve ailesi bu dramı yaşayan ailelerden sadece bir tanesi…

Milliyet’te Burcu Ünal’ın haberi… İstanbul’da okulların tatil edilmesi ile birlikte çocuklar soğuğa inat kar yağışına sevinirken Suriye’den henüz 2 ay önce gelen Orhan Salih ve ailesi kara sevinemeyenlerdendi. Fatih’in Küçükpazar semtinde yaşayan Salih ve ailesi, tek bir ısıtıcının dahi olmadığı evde soğuk ve geçim sıkıntısı ile mücadele ediyorlar.

Aslında Orhan Salih ve ailesinin yaşadığı yere ev demek oldukça zor. Zira ev diye yaşadıkları yer Suriyelilere kiraya verilen eski ve boş bir motelin odalarından biri. Önümüzde Orhan Salih arkasında biz karanlık merdivenleri çıkıyoruz. Salih kapıyı açtığında içeride iki çocuk, bir kadın ve bir adam görüyoruz. Eve girer girmez evde hiçbir ısıtıcının olmaması dikkatimizi çekiyor. “Nasıl ısınıyorsunuz?” dediğimizde, Orhan Salih olağan bir ısınma şekliymiş gibi, “Battaniyeyle” diye cevap veriyor. Orhan Salih, 2 çocuğu, 8,5 aylık hamile eşi, kardeşi ve onun ailesiyle birlikte henüz 2 ay önce Türkiye’ye geldiklerini anlatıyor.

Hastaneden sakat çıktı

Salih ve ailesinin esas hayat mücadelesi ise bundan sonra başlıyor. Salih’in 6 yaşındaki büyük oğlu Ali, İstanbul’a geldikten 15-20 gün sonra ateşleniyor. Önce bir hastaneye götürüyorlar, doktorlar beyninden su alınması gerektiğini söylüyor. Salih, korkuyor ve kabul etmiyor. Fakat Ali’nin ateşi düşmek bir yana giderek yükseliyor, yediklerini çıkarmaya başlıyor. Salih, oğlunu bu defa başka bir hastaneye götürüyor. Burada da beyninden su alınması gerektiği söylenince bu defa karşı çıkmıyor. Ali yaklaşık 27 gün hastanede kalıyor fakat hasteneye girdikleri gibi çıkamıyorlar. Hastaneye yürüyerek giren Ali, hastaneden bir eli sakat, bir elinde morluklar olan, konuşamayan, sadece bağırarak tepkiler veren bir çocuk olarak çıkıyor. Kaldıkları bu tek göz odaya 650 lira kira verdiklerini söyleyen Salih, geçimlerini ise dilencilikle sağladıklarını anlatıyor:

‘Yardımlarla geçiniyoruz’

Küçükpazar’da yaşayan zor durumdaki Suriyeli ailelerden bir diğeri de Sami el Hasan ve ailesi… Hasan 6 ay önce ailesiyle İstanbul’a geliyor. Akrabalarının “Burada boş ev var, Kürtçe konuşan çok, rahat edersiniz” öğüdü ile Küçükpazar’a yerleşiyorlar.

Burada eski, boş iki katlı bir evi kiralıyorlar. Eski merdivenlerin bitiminde kapısı olmayan eve perde çekerek bir kapı yapan aile içeride tek bir elektrikli ısıtıcı ile ısınmaya çalışıyor.

En büyük dertleri ise 700 TL’lik ev kirası… Geçimlerini Eminönü’nde su ve mendil satarak sağladıklarını söyleyen Hasan, “Bir ekmeği fırından alıyoruz, geri kalan besinlerimiz gelen yardımlar… Bazen paramız olmadığında da bakkalardan bayat ekmekleri bedavaya veriyorlar. Böyle geçiniyoruz ama en büyük sıkıntımız yüksek kira” diyor.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *