24/7 İletişim +905437872917

Türk Toraks Derneği, Halk Sağlığı İçin Çalışıyor

‘Hayat Nefesle Başlar’ sloganıyla, akciğer sağlığı alanında önlenebilir tüm hastalıkları en aza indirmeyi, hastalara en etkin koruma, tanı ve tedaviyi sağlamayı amaç edinen Türk Toraks Derneği; yeni yılla birlikte, halkı bilgilendirmek ve kamuoyunda farkı

– ‘Hayat Nefesle Başlar’ sloganıyla, akciğer sağlığı alanında önlenebilir tüm hastalıkları en aza indirmeyi, hastalara en etkin koruma, tanı ve tedaviyi sağlamayı amaç edinen Türk Toraks Derneği; yeni yılla birlikte, halkı bilgilendirmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla, 2 önemli sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirdi.

Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Prof.Dr.Arzu Yorgancıoğlu, halk sağlığı için dernek olarak yaptıkları birçok etkinlikle fayda sağlamaya çalıştıklarını ifade ederek şu bilgileri paylaştı:

“Derneğimiz web sitesinde yeni bir düzenlemeye giderek, ayrı bir web sitesi oluşturduk. http://www.toraks.org.tr/halk adresinden ulaşılabilen sayfada, başta ‘Astım, KOAH, akciğer kanseri, verem, zatürre, uyku hastalıkları, çocuk göğüs hastalıkları’ olmak üzere hastalıklarla ilgili genel bilgi, korunma, belirti, tanı ve tedavi, hastalığın takibi konusunda yararlı içeriklere yer verilmiştir. Ayrıca, yine sayfada yer alan “Hasta mı oluyorum?”, “Bunları biliyor musunuz?”, “Yanlış bilinenler”, “Sigarayı bırakmak istiyorum”, “Hasta gözüyle” köşeleri ile birçok hastalıkla ilgili halk dilinde hazırlanmış “Eğitim materyalleri” de yer almaktadır. İletişim bölümüne girerek soru veya sorunlarını bize ulaştıran vatandaşlarımıza ise, uzman hekimlerimiz tarafından en kısa sürede yanıt vermeye çalışılıyor” dedi.

KOAH FARKINDALIK KAMPANYASI BAŞLATILDI

Türkiye’deki en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada KOAH yer almaktadır. Hastalığın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 20’dir. Yani 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH var. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiş durumdadır.

Solunum yollarında, mikrobik olmayan iltihaplanmaya bağlı oluşan, ilerleyici bir akciğer hastalığı olan KOAH’a dikkat çekmek için “Hayat Sizden Uzaklaşmasın” sloganıyla yeni bir sosyal sorumluluk kampanyası başlatıldığını ifade eden Prof. Dr. Yorgancıoğlu, şunları söyledi:

“Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçlendirmek için gerçekleştirilen, derneğimizin de içerisinde yer aldığı ve bilimsel destekte bulunduğu bir kampanya ile yurttaşlarımıza sesleniyoruz. Sağlık Bakanlığı ile işbirliği halinde gerçekleştirilen KOAH farkındalık kampanyasını, geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapılan lansman ile başlatmış bulunuyoruz. Bu kampanya için hazırlanan kamu spotları, afişler vb. iletişim araçlarıyla halkımızın bu önemli hastalıkla ilgili bilgi sahibi olmasını amaçlıyoruz. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle 40 yaş üstünde, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde, müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde Göğüs Hastalıkları hekimi tarafından görülüp, nefes ölçüm testinin yapılması gerekir. GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, Türk Toraks Derneği olarak, KOAH farkındalığının oluşması için hekimlerinin, kamu yetkililerinin, ulusal örgütlerin ve Türk medyasının birlikte çalışmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz”.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *