24/7 İletişim +905437872917

Türkiye’den İsveç’e Gerçekleşen Kitlesel Göçün 50. Yılı Törenlerle…

Türkiye’den İsveç’e 1965 yılında başlayan kitlesel göçlerin 50. yılı törenlerle anılıyor.300 kişinin katılımıyla anılan kitlesel göç kapsamında çocuk yaşta gelen İsveç’e gelen Yeşiller ve Çevre Partis…

Türkiye’den İsveç’e 1965 yılında başlayan kitlesel göçlerin 50. yılı törenlerle anılıyor.

300 kişinin katılımıyla anılan kitlesel göç kapsamında çocuk yaşta gelen İsveç’e gelen Yeşiller ve Çevre Partisi’nden İmar ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan ve Sosyal Demokrat parti milletvekili Serkan Köse katılarak birer konuşma yaptı. 50.yıl komitesi adına konuşma yapan komite başkanı Haydar Akan ise göçün analizini ortaya koyarak, “50.yıl etkinliklerimize hoş geldiniz.Bu yıl İsveç’e göçümüzün 50.yılını yaşıyoruz.Amacımız eğitim ve öğretimdeki durumumuz ile Türkçenin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması hakkında neler yapacağımızı tartışacağız” dedi.

İsveç’e kitlesel göç ilk olarak 1965 yılında başladı. Göçün ilk öncüleri Konya’nın Kulu ilçesinden İsveç’in Stockholm kentine sürüklemiş ve kısa sürede Stockholm’e gelenlerin sayısı 40 bine ulaşmıştır.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *